Pod pokličkou: Jak se samolepky na zeď vyrábí

Zajímá vás z jakého materiálu a jak se samolepky vyrábí? Jste na správném místě. Popíšeme vám jednotlivé fólie, jejich vlastnosti a barevnou škálu. Na závěr se můžete těšit i na krátkou video ukázku výroby samolepky na zeď.

Samolepky na zeď nejsou žádnou novinkou jak by se mohlo na první pohled zdát z množství nových obchodů se samolepkami v posledním roce. K tomuto rozšíření výrazně přispělo rozšiřování internetu a zároveň zlevnění výroby v uplynulých letech. Začaly se otevírat nové možnosti prodeje samolepek - samolepky upravené na míru zákazníkovi.

Vinylová fólie - základ pro dlouhou výdrž samolepky

Dříve se pro samolepky používal obyčejný papír, který byl laminován. Dnes již existují tzn. vinylové (PVC) fólie. Tyto fólie se odlišují především svou vysokou životností, stabilitou barev a snadnou aplikací. Pro výrobu samolepek se nejčastěji používá ORACAL 638 Wall Art nebo ORACAL 641 od německého výrobce ORAFOL. U nás používáme výhradně ORACAL 638 ačkoliv je výrazně dražší, ale má lepší vlastnosti. Bohužel najdou se i prodejci, kteří tento údaj nezveřejňují a mohou používat jiné méně kvalitní fólie.

Používáme pouze kvalitní fólie ORACAL 638 Wall Art

Tyto fólie jsou dostupné v 55 barvách. Speciální polyakrylátové lepidlo použité na samolepce zaručuje vysokou přilnavost, ale i snadné odstranění a přemístění samolepky na jiné místo bez poškození malby. Tyto vlastnosti mohou být negativně ovlivněny nevhodným podkladem zejména nečistotami či nerovnou zdí.

 

Pokud se vám část samolepky po čase odlepí, můžete ji zpátky přilepit lepidlem na tapety nebo jiným vhodným lepidlem dle použitého podkladu.

Jak se samolepky na zeď vyrábí - názorná ukázka

Vyrobit samolepku je jednoduché a plně automatické, takže je vždy vyřezaná či potištěná přesně dle zadání. Nicméně samotné výrobě předchází mnoho hodin navrhování, kreslení a dolaďování detailů každého motivu.