Vybíráme samolepky dle barvy stěn v interiéru

Nejste si jistí  volbou barvy samolepky? Máte pochybnosti, zda se vybraná barva samolepky hodí k barvě stěny? Pro kombinace jednotlivých barev se vžila určitá pravidla, která vám přiblížíme v článku.

Barvy ovlivňují  naši psychiku. Tuto vlastnost má každý člověk uloženou hluboko v genech a základní odstíny barev působí na každého stejně. Je proto nasnadě, že existují obecná doporučení týkající se základních odstínů barev a jejich použití v interiéru. Zelená a modrá uklidňují, červená a oranžová naopak povzbuzují. Jen díky znalosti těchto jednoduchých pravidel můžete učinit váš domov útulnějším.

Není vám dobře nebo máte deprese? Jednou z příčin může být nevhodná barva v interiéru. Poradíme vám s výběrem a také doporučíme vhodnou barvu samolepky na zeď.

Níže naleznete užitečné informace týkající se jednotlivých základních odstínů barev. Přidáme také tipy na vhodné kombinace barev, které  Vám pomohou při volbě barvy samolepky na zeď.

Modrá - barva nebe dává pocit svobody

File 184Modrá  barva má schopnost navodit v člověku pocit harmonie a klidu. Je to barva, která podporuje duševní soustředění. Místnost laděná do modrých odstínů vypadá elegantně. Nejvhodnější je pro ložnici a dětský pokoj. Není vhodná do obývacího pokoje. Světlejší odstíny modré působí svěžím dojmem, tmavé zase místnost zútulní. Je-li vaším cílem místnost opticky zmenšit, tmavě modrá je správnou volbou.

Vhodné barvy samolepek: žlutá, oranžová, červená nebo bílá.

Zelená - barva která uklidňuje

File 185Zelená  barva symbolizuje vyrovnanost a naději. Je to barva přírody. Má schopnost uvolnění napětí, uklidňuje. Zároveň ale zvyšuje soustředěnost. Hodí se proto všude tam, kde pracujeme. Ze všech barev má zelená největší škálu odstínů, v interiérech se proto její jednotlivé varianty dobře kombinují. Zelenou použijeme do pracovny, obývacího pokoje nebo také do koupelny.

Vhodné barvy samolepek: bílá, černá, hnědá.

Žlutá - zaručeně vás rozveselí

File 186Žlutá barva je radostná a optimistická. Na člověka působí velmi dobře, připomíná totiž rozkvetlou květinu. Žlutá má schopnost místnost rozjasnit a opticky zvětšit. Žlutá je takřka univerzální barvou, nebylo by chybou říci, že se hodí všude. Nejlépe uděláte, pokud si žlutou vymalujete obývací pokoj.

Vhodné barvy samolepek: bílá, černá, hnědá; také modrá a zelená.

Červená - symbolizuje lásku a radost ze života

File 187Červená barva je dynamická a akční. Na lidskou psychiku má stimulační a povzbuzující vliv. Je to barva se silným emocionálním nábojem. V interiéru je velmi výrazná, patří mezi teplé barvy. Použijeme ji tam, kde je třeba zvýšené výkonnosti a pozornosti. Červená rovněž povzbuzuje chuť k jídlu. Kuchyně a jídelna jsou tedy nasnadě. Můžeme ji ale s opatrností použít i do dětského či obývacího pokoje.

Vhodné barvy samolepek: bílá, černá.

Oranžová - veselá barva plná optimismu

File 188Oranžová  barva je mírnější obdobou červené. Nachází se na pomezí mezi červenou a žlutou. Z červené si bere dynamiku a akci, ze žluté světlo a pohodu. Oranžová vám dodá chuť do života. Velmi vhodná je do menších a tmavších místností, které potřebujeme projasnit. Dobrou volbou pro oranžovou je jídelna, ale i obývací pokoj.

Vhodné barvy samolepek: bílá, černá.

Bílá - symbol čistoty a elegance

File 189Bílá  barva je barvou bezpečí. Evokuje v nás pocit čistoty, prostoru a světla. Prostor vymalovaný na bílo se opticky zvětší a vypadá čistě. Bílá barva byla po dlouhou dobu dominantní ve většině bytů, dnes naopak ustupuje výraznějším barvám. Bílá je neutrální barva a lze ji kombinovat se všemi ostatními. Pro její schopnost opticky prostor zvětšit ji oceníte zejména ve velmi malých místnostech.

Vhodné barvy samolepek: všechny barvy.

Fialová - netradiční barva pro náročné

File 190Fialová  barva symbolizuje ducha. Je považována za barvu dodávající duchovní sílu. Působí na naše nevědomí a používá se při meditaci. Považujeme ji za barvu inspirace. V moderních interiérech je v současnosti velmi oblíbená. Vhodná je do ložnice, nebo i do obývacího pokoje.

Vhodné barvy samolepek: bílá, černá.

Hnědá - působí neutrálně až nudně

File 191Hnědá  barva – barva země. Tuto barvu proto budou preferovat lidé, kteří stojí nohama pevně na zemi. Vyjadřuje pokoru a důvěru. Může působit všedně, až nudně. Kontrastní kombinace s jinými odstíny jí dodají na atraktivnosti. Použít ji můžeme v místnostech, kde je dostatek přirozeného světla, typicky v obývacím pokoji.

Vhodné barvy samolepek: bílá, červená; také modrá a zelená.